Jak być PEWNIEJSZYM SIEBIE? 3 obszary, o które powinieneś zadbać!

Pewność siebie jak zdrowie.

 

Pewność siebie jest jak zdrowie. Jak bardzo jest cenna, dowiadujesz się dopiero wtedy, gdy zaczyna jej brakować.

 

A może nawet nie wiesz, jak to jest, gdy zaczyna jej brakować, bo nigdy nie doświadczyłeś jej na tyle, by powiedzieć, że ją masz?

 

Brak pewności siebie dotyka ogromną liczbę osób. Od typowych „nieśmiałków”, którzy ostatnie, co mogą o sobie powiedzieć, to: „jestem pewny siebie”, po ludzi, którzy ogólnie dysponują pewnością siebie, ale jest taka jedna dziedzina, w której czują się nieudacznikami i to właśnie ona urasta do rangi problemu.

 

 

Odosobniona sytuacja czy dominująca tendencja?

 

Gdy pewności siebie brakuje w jednej dziedzinie, sytuacji czy roli społecznej, to zapewne winę za to ponosi subiektywnie pojmowany brak kompetencji lub błędne przekonanie o samym sobie, które ogranicza stopień, w jakim czujemy się swobodnie, wykonując dane zadanie.

 

Jednak gdy brak pewności siebie przekłada się na większość aspektów życia, wtedy należy spojrzeć na problem bardziej fundamentalnie.

 

W takich przypadkach najczęściej szkopuł tkwi w nieistniejącym lub mocno podkopanym poczuciu własnej wartości. Ma to miejsce wtedy, gdy nie czujemy się swobodnie we własnej skórze, nie mamy o sobie najlepszego mniemania i ogólnie nie za bardzo „lubimy siebie”.

 

 

A jak to wygląda u Ciebie?

 

Zróbmy mały test. Powiedz teraz na głos: „Lubię siebie”. Śmiało, nikt Cię nie ocenia. A nawet jeśli, to co? Przecież lubienie siebie to nic złego ?

 

Jak się czujesz z tym, co właśnie padło z Twoich ust? Brzmiało naturalnie i solidnie czy raczej ledwo przeszło Ci przez gardło, a Ty czujesz się odrobinę zażenowany?

 

Jeśli „lubienie siebie” jest dla Ciebie naturalne i nie pojawiły się żadne większe odczucia podczas wypowiadania tego zdania na głos, to świetnie – jest duża szansa, że podstawy pewności siebie masz już opanowane.

 

Jeśli natomiast wypowiedzenie „lubię siebie” nie poszło tak łatwo, to znaczy, że na polu poczucia własnej wartości jest trochę do roboty.

 

 

Fundament pewności siebie

 

Bardzo ważne, aby właśnie poczucie własnej wartości podbudować najpierw, bo to z niego wynika pewność siebie. Bez lubienia siebie, szacunku do siebie i wiary we własną wartość nici z żelaznej pewności siebie.

Oczywiście można udawać, ale to kłamstwo na krótkich nogach.

 

 

Co więc składa się na poczucie własnej wartości?

 

– szacunek do siebie,

 

– wiara w siebie,

 

– poczucie bycia godnym,

 

– postawa „lubię siebie”,

 

– swoboda i komfort „bycia samemu ze sobą”,

 

 

A co pomaga we wzmocnieniu poczucia własnej wartości?

 

– powtarzanie „lubię i szanuję siebie”,

 

– docenianie siebie i swoich osiągnięć,

 

– wdzięczność za to, że jesteś,

 

– świadomość mocnych stron,

 

– pogodzenie się ze słabymi stronami,

 

– akceptacja dla swojej historii, doświadczeń i lekcji życiowych.

 

 

2 twarze pewności siebie

 

Jak już wiemy pewność siebie buduje się na fundamencie poczucia własnej wartości. Jest to pierwszy obszar, o który powinieneś zadbać. Jednak czy pewność siebie jest nam dana raz na zawsze, czy może pojawia się i znika?

 

Najrozsądniej byłoby odpowiedzieć: i to, i to.

 

Dlaczego?

 

Gdyż pewność siebie ma niejako 2 twarze: z jednej strony objawia się jako STAN, z drugiej jako CECHA. I to właśnie pozostałe 2 obszary, którymi należy się zająć.

 

 

Pewność siebie jako STAN

 

Pewność siebie jako stan to umiejętność wywołania w sobie pewnej siebie postawy na żądanie lub w określonym zestawie okoliczności.

 

Sportowcy zwykle korzystają z tej umiejętności, aby podczas rywalizacji wspiąć się na szczyt swoich możliwości. Wiele jest przypadków osób, które mimo iż nie są kojarzone z pewnością siebie na co dzień, podczas zawodów osiągają mistrzowski poziom umiejętności i wiedzą, co potrafią.

To właśnie dzięki takiej postawie mogą współzawodniczyć na światowym poziomie i wygrywać zawody.

 

Z drugiej strony, z pewnością nie raz słyszałeś lub nawet doświadczyłeś, że brak umiejętności wywoływania pewności siebie w sytuacji sportowej lub biznesowej rywalizacji bardzo szybko kończy się porażką.

 

Pewność siebie jako stan można wywołać np. przez postawę ciała i jej wpływ na gospodarkę hormonalną, a także  techniki mentalne podbudowujące pewność siebie (np. za pomocą wyobraźni).

 

 

Co zatem zrobić, aby wywołać pewność siebie jako stan?

 

– zadbać o postawę – wyprostowane plecy, głowa wysoko, klatka piersiowa otwarta do przodu, ręce nie skrzyżowane.

 

– zwiększyć terytorialność – gestami, obecnością,

 

– praktykować zwycięskie postawy (badania Amy Cuddy z Harvardu pokazały, że wykonywanie ich nawet przez 2 minuty poprawia gospodarkę hormonalną organizmu):

 

a) ręce w górze w geście zwycięstwa;

b) postawa „Wonder Woman” z rękami opartymi o biodra;

c) poza szefa w fotelu z rękami założonymi za głową.

 

– wyobrażać sobie oczekiwany rezultat wystąpienia przed jego rozpoczęciem (odpowiednik mentalnego „przebiegania trasy” przez sportowców),

 

– zakotwiczyć stan pewności siebie w formie symbolu, muzyki lub gestu i wywołać go na żądanie.

 

 

 

Pewność siebie jako CECHA

 

Pewność siebie jako cecha ma miejsce wtedy, gdy utrwalone zostaje Twoje przeświadczenie o samym sobie jako osobie zdolnej do czegoś, potrafiącej wykonać czynność lub poradzić sobie w danej sytuacji. Pewność siebie utrwala się wtedy w osobowości i staje się cechą charakteru.

 

Innymi słowy jest to świadomość własnych kompetencji, umiejętności i możliwości, która przekłada się na swobodę w zachowaniu i osiągnięcie nieskrępowanej biegłości.

 

 

Jak rozwinąć pewność siebie jako cechę?

 

– wypisać i uświadomić sobie swoje zdolności i umiejętności,

 

– wypisać i uświadomić sobie swoją wiedzę,

 

– docenić swoje atuty i osiągnięcia,

 

– opisać kilka trudnych sytuacji, w których sobie poradziłeś,

 

–  stale poszerzać swoje kompetencje i wyrabiać pożądane postawy,

 

– poznać swoje wartości i postępować w zgodzie z nimi,

 

– nauczyć się panować na własnymi emocjami,

 

– pracować na sobą i rozwijać świadomość, aby móc podejmować autonomiczne decyzje zamiast działać na podstawie wcześniejszego programowania.

 

 

Co jeszcze warto zrobić, aby rozwinąć swoją pewność siebie?

 

Niezwykle ważne jest, aby dostarczać do swojego umysłu regularne potwierdzenia w formie sugestii. Jest to szczególnie istotne na początku, gdy staramy się odbudować nadwątlone poczucie własnej wartości i rozpocząć pracę nad pewną siebie postawą.

Wtedy każda pomoc i dowód naszej wartości, jaki sami sobie dostarczymy, jest na wagę złota.

 

Sugestie na wagę złota

 

Dlatego dobrze mówić do siebie przed lustrem w łazience „Lubię siebie” i równolegle do tego skorzystać z profesjonalnych nagrań hipnotycznych zawierających sugestie przygotowane specjalnie pod kątem wspierania każdego z omówionych wyżej elementów.

 

W zestawie nagrań na pewność siebie znajdują się nagrania:

 

  1. Poczucie własnej wartości
  2. Pewność siebie jako stan
  3. Pewność siebie jako cecha
  4. Podsumowane sugestie do codziennego odsłuchiwania (trans trwa jedynie 12 min!)

 

Dźwięki, w których możesz się rozpłynąć

 

Do tego każde nagranie występuje w wersji z IZOCHRONICZNYMI TONAMI, dzięki którym łatwiej wejdziesz w trans hipnotyczny i będzie on stabilniejszy.

 

Dzieje się tak dlatego, że w nagraniu obecne są tony o częstotliwości 8 Hz (odpowiadające pasmu alfa), do których dostraja się aktywność fal mózgowych, a Ty jeszcze łatwiej i głębiej możesz skorzystać z fenomenu hipnozy.

 

pewność siebie

Sprawdź sam bez ryzyka:

dzięki Gwarancji 100% Satysfakcji

masz aż 30 dni na zwrot!